Ilustracja do informacji: MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA

MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA

 • 14-09-2018
 • , Autor: Magdalena Modzelewska
 • drukuj
 • poleć
 • PDF
13.09.2018 r. w Wojewódzkim Ośrodku Sportu i Rekreacji im. Zbigniewa Majewskiego w Drzonkowie odbyła się międzynarodowa konferencja pn.: „Transgraniczna aktywność sportowa i rekreacyjna”. Organizatorem konferencji był Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze oraz  WOSiR Drzonków przy współudziale Powiatu Sprewa-Nysa i Europejskiej Akademii Sportu Landu Brandenburgia w Poczdamie. Patronat honorowy nad konferencja objęli Przewodniczący Sejmiku Województwa Lubuskiego, Pan Czesław Fiedorowicz i Starosta Powiatu Sprewa-Nysa, Pan Harald Altekrüger. Patronat medialny objęli: Gazeta Lubuska, Radio Zachód i Regionalny Oddział Telewizji Polskiej w Gorzowie Wilekopolskim.
 
W spotkaniu wzięli udział Czesław Fiedorowicz, Olaf Lalk - Zastępca Starosty Powiatu Sprewa-Nysa, Manfred Wothe - Prezydent Europejskiej Akademii Sportu Landu Brandenburgia w Poczdamie, Izabela Pantkowska - Zastępca  Dyrektora Biura Euroregionu Sprewa-Nysa – Bóbr w Gubinie. Uczestniczyli także burmistrzowie miast biorących udział w konkursie na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną pod sport, przedstawiciele samorządów i ośrodków sportu z Drebkau,  Krieschow, Forst, Spremberga, Wałbrzycha, Szczecina, Nowej Soli, Międzyrzecza, Babimostu, Zbąszynka, Świebodzina, Sulechowa, Krosna Odrzańskiego i Zielonej Góry.
 
Pierwszym prelegentem był Pan Daniel Mackiewicz, Kierownik Wydziału Turystyki i Sportu w Departamencie Infrastruktury Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego, który przedstawił referat pod tytułem: „Zadania Samorządu Województwa Lubuskiego w zakresie bazy sportowej województwa – planowanie,  finansowanie, realizacja. Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego”. Pakiet wiedzy na temat planowania i rozwiązań architektonicznych w sporcie i wypoczynku zaprezentowali Prof. Jürgen Rode i architekt Pan Wolf Ahner w referacie: „Zintegrowane planowanie rozwoju sportu w gminach oraz wielofunkcyjne obiekty sportowe jako odpowiedź na przemiany w sporcie – best practice“ Prof. Dr Jürgen Rode w 1994 r. uzyskał tytuł profesora edukacji sportowej na Uniwersytecie w Poczdamie.  W latach 2000-2015, jako kierownik projektu naukowego, opracowywał plany rozwoju sportowego dla miast, gmin i dzielnic różnej wielkości. Na przykład stworzył plan rozwoju sportowego dla okręgu Teltow-Fläming w ramach projektu wzorcowego "Badania terenowe obiektów sportowych i rozwoju miast 2009 do 2011" Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Rozwoju Miast. Ponadto był odpowiedzialny m.in. za planowanie rozwoju sportowego dla stolicy kraju Poczdam i powiatu Havelland. Wolf Ahner ukończył studia inżynierskie w Berlinie w zakresie projektowania krajobrazu. W ramach swojej pracy jako architekta krajobrazu Wolf Ahner specjalizował się w planowaniu obiektów sportowych na wolnym powietrzu, a także koncepcji obiektów zewnętrznych placówek oświatowych, oraz publicznych placów zabaw i terenów rekreacyjnych.
 
Podczas konferencji podsumowano również zorganizowany wcześniej konkurs „Transgraniczna aktywność sportowa i rekreacyjna”. Celem konkursu było propagowanie najlepszych rozwiązań urbanistyczno-architektonicznych oraz promocja rozwiązań tworzących nową jakość przestrzeni publicznej pod sport lub rekreację w Województwie Lubuskim i Powiecie Sprewa-Nysa. W konkursie wyróżniono prace ze względu na lokalizację, innowacyjność, zarządzanie i finansowanie obiektu oraz wartość społeczną, kulturową,  organizacyjną oraz oddziaływanie obiektu na lokalną społeczność. Ocenionych zostało 17 prac ze strony polskiej i niemieckiej. Laureaci otrzymali szklane statuetki oraz tablice pamiątkowe, które będą umieszczone przy zwycięskich obiektach. III miejsce w Powiecie Sprewa-Nysa zajęło Multifunkcjonalne Centrum Sportu i Spotkań w Trebendorf, II miejsce Domek klubowy i boisko sportowe Schorbus w Drebkau, a pierwsze zajął Park Sportu w Krieschow. W Województwie Lubuskim trzecie miejsce zajął Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zbąszynku. Drugie miejsce przypadło Centrum Sportu i Rekreacji w Babimoście za Fitness Park wraz z boiskiem sportowym i bieżnią lekkoatletyczną. Pierwsze miejsce zajął Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Nowej Soli za Nadodrzański Park Rekreacyjny. Konkurs i projekt zrealizowany został w ramach projektu pn. „Transgraniczna Aktywność Sportowa i Rekreacyjna”. Zadanie współfinansowane było ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej INTERREG VA Brandenburgia – Polska 2014-2020, Fundusz Małych Projektów Euroregionu „Sprewa-Nysa-Bóbr” oraz budżetu państwa.
 
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

 • Logo: RSS
 • Logo: Facebook
 • Logo: YouTube
Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji imienia Zbigniewa Majewskiego w Drzonkowie
Logo: Biuletyn Informacji Publicznej
System e-Usług
Baner: Baner partnerów 1Baner: Baner partnerów 2Baner: Baner partnerów 3Baner: baner_zgrana rodzina
 • Baner: LUBUSKA FEDERACJA SPORTU
 • Baner: ZKS PIĘCIOBÓJ
 • Baner: MINISTERSTWO SPORTU
 • Baner: ZKŻ STELMET
 • Baner: BLASZCZYK_TENIS
 • Baner: LRPO_MAŁY
 • Baner: Marta_Lindow
 • Baner: Marta_ESAB
 • Baner: Marta_Europejska Akademia Sportu
 • Baner: OŚRODKI_Z_WOSIR