Innowacyjne rozwiązania - podpisanie umowy
5 września 2023 w Ośrodku w Drzonkowie miało miejsce ważne wydarzenie tj. podpisano umowę o rozszerzenie realizacji projektu pn. „Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w gospodarce energetycznej WOSIR wraz z termomodernizacją zespołu budynków”.
Ośrodek w Drzonkowie postawił na innowacyjne rozwiązania i nowoczesne źródła wykorzystania energii. Jak mówi Dyrektor Ośrodka – Bogusław Sułkowski – chcemy, aby efektywność Ośrodka była na jak najwyższym poziomie a innowacja to jest przyszłość dla Nas.
Już dziś doceniamy korzyści podjętych działań. Zmniejszenie rocznego zużycia energii pierwotnej o 4 728 120,63 kWh rocznie czy redukcję emisji szkodliwych związków i substancji do atmosfery. Szacowany spadek emisji gazów cieplarnianych CO2 to 1 031,95 ton rocznie. Wkrótce pojawią się kolejne zalety. Niebawem zakupimy turbinę gazową, która będzie produkować prąd i podgrzewać wodę na potrzeby funkcjonowania naszych obiektów sportowo-rekreacyjnych. Będziemy samowystarczalni.
Ten ważny krok w działaniu Ośrodka uhonorowali swoją obecnością:
• Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej - Waldemar Sługocki
• Członek Zarządu Województwa Lubuskiego - Marcin Jabłoński
• Dyrektor Departamentu Programów Regionalnych - Marek Kamiński
• Przedstawiciel partnera merytorycznego i naukowego projektu z Parku Naukowo-Technologicznego Uniwersytetu Zielonogórskiego - dr inż. Jan Bernasiński
A także słynni sportowcy, na co dzień korzystający z obiektów sportowych Ośrodka, w tym Anna Maliszewska i Sebastian Świderski, Kamil Kasperczak, Ewa Pydyszewska, Andrzej Huszcza, Anna Sulima-Jagiełowicz, przyjaciele Ośrodka m.in.: Barbara Pacelt – żona zmarłego Zbigniewa Pacelta, wspaniałego człowieka sportu, trenera, byłego ministra i posła oraz pracownicy Ośrodka.
Krótko o projekcie.
Inwestycja obejmuje cztery etapy.
I ETAP inwestycji objął głęboką termomodernizację zespołu budynków. Zakres prac wykonano w budynkach: Świetlicy, 7 Bungalowów, Budynku „Klubowy", Budynku „Olimpijczyk B" oraz Budynku zaplecza technicznego. Zainstalowano w obiektach 14 głębinowych pomp ciepła DIPLOMAT DUO INVERTER o łącznej mocy cieplnej 168 kW. Na połowie dachu hali tenisowej wykonano instalację fotowoltaiczną składającą się z 643 szt. paneli o łącznej moc 164 KW.
II ETAP prac to zaprojektowanie, budowa i montaż instalacji fotowoltaicznej do wytwarzania energii elektrycznej wraz z towarzyszącą niezbędną infrastrukturą techniczną. Instalację wykonano na dachu basenu krytego, zamontowano 133 szt. paneli o łącznej mocy 50 kW. W ramach tego zadania wykonano też modernizację oświetlenia na obiekcie hali tenisowej w technologii ledowej - lampy LUG.
III ETAP objął zaprojektowanie, budowę i montaż instalacji fotowoltaicznej na budynku ujeżdżalni oraz sali konferencyjno-sportowej. Łącznie zamontowano 168 szt. paneli o łącznej mocy 63 kW.
Razem w I, II i III etapie zamontowano 944 paneli o łącznej mocy 277 KW. Projekt objął także modernizację oświetlenia podstawowego, awaryjnego i ewakuacyjnego. Wymieniono oświetlenie na krytej pływalni.
Aktualnie realizowany IV ETAP zawiera:
• Modernizację systemu ogrzewania i przechowywania ciepłej wody użytkowej i technologicznej z wykorzystaniem energii z fotowoltaiki.
• Termomodernizację budynku administracyjnego polegającą na dociepleniu stropodachu, wraz z montażem pomp ciepła.
• Zakup i montaż pieca gazowego o mocy ok. 460 KW.
• Zakup, dostawę i montaż mikroturbiny gazowej.
• Położenie kabla energetycznego łączącego kotłownie główną w budynku „Sportowca” z trafostacją ośrodka.
Łączna wartość projektu „Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w gospodarce energetycznej WOSIR wraz z termomodernizacją zespołu budynków” wynosi 14.311.008,41 zł w tym RPO 9.550.348,26 zł.
Projekt realizowaniu przy 85 % dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020. Oś 3 - Gospodarka niskoemisyjna, Działanie 3.2 - Efektywność energetyczna.