W 1944 roku we wtorek, 1 sierpnia, o godz. 17.00 (określonej kryptonimem „W”, jak Wolność), wybuchło Powstanie Warszawskie. Było to jedno z najważniejszych, a zarazem najbardziej dramatycznych wydarzeń zapisanych na kartach historii miasta. Planowane na kilka dni, trwało ponad 2 miesiące.
Dzisiaj przypada 78. Rocznica Powstania Warszawskiego.
1 sierpnia, gdy wybiła godzina "W" wśród powstańców nie zabrakło olimpijczyków. Zamienili oni stadiony, korty i lodowiska na inną arenę walki. Stała się nią akcja Kedywu. Za broń chwycili nie tylko młodzi, ale także weterani wojny 1920 roku, jako dowódcy batalionów, sanitariuszki i łączniczki.
Udział w Powstaniu Warszawskim wzięli, między innymi:
- gen. Tadeusz Komorowski –„Bór” (jeździec)
- rtm. Henryk Roycewicz –„Leliwa” (jeździec)
- Eugeniusz Lokajski –„Brok” (lekkoatleta)
- Ignacy Tłoczyński (tenisista)
- Ksawery Tłoczyński (tenisista)
- Jerzy Gottschalk (tenisista)
- Czesław Spychała (tenisista)
- Antoni Smordowski (tenisista)
- Tadeusz Hanke (lekkoatleta)
- Maria Kwaśniewska (lekkoatletka)
- Edward Kobyliński (wioślarz)
- Tadeusz Friedrich (szermierz)
- Adam Papee (szermierz)
- Zofia Chenclewska (lekkoatletka)
- dr Bożena Kokalij Kowalewska-Pietrzykowska (skoczkini do wody)
- Barbara Grocholska (narciarka alpejska)
- Teresa Kodelska (narciarka alpejska)
Łącznie w 1944 r. do udziału w powstaniu zgłosiło się około 1000 sportowców. Niestety, poległo 124 z nich, a ponad 200 zostało rannych. Pamiętajmy o ich poświęceniu dla naszej ojczyzny.
Chwała bohaterom!!
Dla uczczenia pamięci Warszawa po raz 31 organizuje Bieg Powstania Warszawskiego .
To nie tylko jedno z najważniejszych sportowych wydarzeń organizowanych w stolicy, ale też okazja do wspomnienia i oddania czci wszystkim bohaterom i bohaterkom Powstania oraz cywilom, którzy stracili życie podczas walk.
Dla tych, których nie było w Warszawie, przewidziana została wersja wirtualna biegu. Pobiec można w dowolnym miejscu między 1 a 6 sierpnia, zapisywać można się do 6 sierpnia.
Jeśli chcecie poznać zbiór ciekawych historii sportowych i powstańczych zaglądnijcie do książki autorstwa Agnieszki Cubały „Igrzyska Życia i Śmierci. Sportowcy w Powstaniu Warszawskim”.