Dzień Babci
Dzień Babci obchodzimy 21 stycznia. W tym samym dniu, co w Polsce, Dzień Babci jest obchodzony w Bułgarii i Brazylii. Z kolei w Hiszpanii przypada na 26 lipca. Rosjanie świętują Dzień Babci we wrześniu, Francuzi w marcu, Brytyjczycy w październiku, a Kanadyjczycy i obywatele USA we wrześniu. Z kolei w Japonii obchodzi się Dzień Szacunku dla Starszych, który przypada na 14 września.
Historia Dnia Babci w Polsce sięga lat 60. ubiegłego wieku. W 1964 roku tygodnik "Kobieta i Życie" zaproponował pomysł uczczenia babci. Ideę kontynuował "Tygodnik Poznański". W dniu 21 stycznia 1965 roku w poznańskim teatrze wystawiono spektakl "Drzewa umierają stojąc", w którym znana aktorka Mieczysława Ćwiklińska grała rolę babci. W przerwie spektaklu dziennikarz "Expressu Poznańskiego" wręczając jej kwiaty i tort z napisem "Dla Babci" powiedział, że w Poznaniu obchodzi się to święto w dniu 21 stycznia. Słowa te podchwycił kolejny tytuł prasowy - warszawski "Express Wieczorny" - który 21 stycznia 1966 roku ogłosił Dniem Babci.
Dzień Dziadka
Pomysł na Dzień Dziadka w Polsce pojawił się w 1978 roku. Wszystko zaczęło się od konkursu TVP na ustalenie takiej daty w kalendarzu. Najpierw proponowano 30 maja, czyli dzień urodzin Mieczysława Fogga. Propozycja się jednak nie przyjęła i Dzień Dziadka wprowadzono do kalendarza po Dniu Babci. Dzień Dziadka został oficjalnie wpisany do kalendarza w 1981 roku. Od tego czasu obchodzimy go rokrocznie w dniu 22 stycznia.
Z tej okazji składamy wszystkim Babciom i Dziadkom serdeczne życzenia zdrowia, uśmiechu i wytrwałości w tym trudnym czasie.